فرآورده‌های نسوز مهرگداز

معرفی شرکت

های نسوز مهرگداز - تاریخچه

همزمان با رشد و شکوفایی صنایع مادر (فولاد، سیمان و …) و دیگر صنایع مانند صنعت برق و پتروشیمی در کشورمان طی سال‌های اخیر و به‌ موازات رشد و توسعه صنایع نسوز موجود، نیاز برای ایجاد واحدهای پیشرفته نسوز بیش از پیش احساس می‌شد.
در این راستا شرکت فرآورده‌های نسوز مهرگداز در منطقه صنعتی سفیددشت استان چهارمحال و بختیاری در سال 1376 تأسیس شد. با توجه به تغییر و تحولات نسبتاً سریع در فناوری تولید و مصرف فرآورده‌های نسوز، این شرکت بر اساس شرایط و نیازهای روز صنایع مصرف‌کننده و جدیدترین دستاوردهای تکنولوژیکی تولید فرآورده‌های نسوز (به‌ویژه نسوزهای قلیایی)، مجدداً در سال 1381 طراحی و به‌روزرسانی گردید. پس از انتخاب تجهیزات، نصب و راه‌اندازی آن‌ها در کمتر از یک سال انجام و از شهریورماه 1383 با تولید آجرهای منیزیا-گرافیتی آماده بهره‌برداری شد. ظرفیت تولید سالیانه در این مجموعه بر اساس طراحی اولیه 20000 تن انواع محصولات نسوز شامل 15000 تن محصولات شکل‌دار (انواع آجرها) و 5000 تن جرم‌های نسوز (بی‌شکل) بوده است. در طرح توسعه و به‌روزرسانی مجدد انجام‌شده در سال 1390 و با اضافه نمودن یک دستگاه پرس تمام اتوماتیک 2500 تنی و همچنین سالن تولید جرم‌های قلیایی به ظرفیت 10000 تن در سال مجموع ظرفیت تولید این واحد به 30000 تن در سال رسید که عمده این تولیدات در صنایع فولاد، فلزات غیر آهنی و… به کار گرفته می شود.
به‌موازات کامل شدن تولیدات منیزیتی و به ظرفیت رسیدن آن‌ها، شرکت مهرگداز در بخش نیروگاه‌ها نیز با توجه به نیاز مبرم این صنایع به آجرهای ویژه سپرهای حرارتی (Heat Shield) و عدم حمایت تولیدکنندگان خارجی در خصوص تأمین آن‌ها، با بهره‌گیری از دانش نیروهای فنی و تحقیقاتی توانمند خود تصمیم به تولید این کالا گرفته و به همین منظور در سال 1389 در قالب یک قرارداد با سازمان توسعه برق اقدام به اجرای پروژه تولید آجرهای محفظه احتراق توربین‌های گازی V94.2 نمود.
همچنین از سال ۹۳ سالن تولید اختصاصی محصولات آلومینا بالا جهت تولید قطعات با بیش از ۹۰ درصد AL2O3 احداث و راه‌اندازی گردید. همچنین در سال 1395 با توجه به نیاز مبرم صنعت فولاد و عدم تامین صفحات دریچه کشویی، نازل­های درونی و بیرونی، نازل­های زیرکونیایی تاندیش و سیستم دمش پاتیل از سوی شرکت­های خارجی، تولید قطعات درقالب آزمایشی آغاز شد و با تاسیس یک خط تولید مجزا در سال 1396 این پروژه به بهره برداری رسید که منجر به تولید این محصولات برای اولین بار در خاورمیانه گردید.

این واحد با طراحی اولیه برای تولید 200،000 قطعه در سال افتتاح گردید. سپس با پروژه­­ های طرح توسعه، هم اکنون با ظرفیت تولید سالانه 650،000 قطعه در کنار بالاترین کیفیت، پاسخگوی نیاز صنعت فولاد کشور به صفحات دریچه­ کشویی، نازل­های پاتیل، توپی و بلوک دمش پاتیل و نازل­های زیرکونیایی تاندیش می ­باشد و از این حیث بزرگترین سهم بازار کشور را به خود اختصاص داده است.